Kliknij, by zgłosić zlecenie naprawy sprzętu

Autor: Bzyku_PL Dodano: 2017-03-11 15:39:56 Odslon: 1595

Programowanie płyty głównej MSI pod Kaby Lake

Ostatnio zakupiłem płytę główną MSI H110M PRO oraz procesor pentium G4560 (Kaby Lake) w celu modernizacji swojego, serwisowego komputera. Po montażu procesora oraz kości ram przyszedł czas na pierwsze uruchomienie. Po włączeniu zapaliła się dioda +VRAM i po chwili zgasła z tym że był brak obrazu na monitorze.

 

Szybki "rekonesans" wskazywał na konieczność zaktualizowania biosu ponieważ ten fabryczny nie obsługuje procesorów Kaby Lake lecz tylko Skylake. Mogłem to zrobić instalując w płycie procesor Skylake i po uruchomieniu PC zrobić aktualizację lub zrobić aktualizację zewnętrznym programatorem. Oględziny płyty ujawniły iż MSI zamontowało w płycie specjalne złącze do aktualizacji BIOS'u więc wybrałem rozwiązanie z użyciem zewnętrznego programatora.

Już na samym początku był lekki problem - złącze było specjalistyczne - miało mniejszy rozstaw pinów niż pozostałe :) Wymagało to wykonania specjalnego przewodu

Odpowiednie połączenie płyty głównej to programatora i od razu w moim starym PC pokazała się możliwość zaprogramowania kości o wielkości 8MB.

Szybkie zgranie starego, org wsadu oraz wgranie najnowszego oprogramowania BIOS ze strony producenta i można było ponownie wykonać testy :)

Tak wyglądało połączenie:

A to pokazało się po uruchomieniu płyty:

 

Tagi:

Podobne aktualności:

Wymiana portu HDMI w Xbox Series S|X
Usuwanie hasła BIOS w laptopach Lenovo Thinkpad
Naprawa Macbook Retina A1534
Głośna praca wentylatora PS4
Macbook Pro A1398 nie włącza się